Gorgyijevszkij - információja forrásának megnevezése nélkül - hozzátette: Putyin két rendeletet írt alá, az egyiket Litvinyenko meggyilkolásáról, a másikat az ehhez használt, „rendkívül drága" polónium-210-es sugárzó izotóp beszerzéséhez szükséges 9 millió dollár kiutalásáról.
A Londonban élő volt KGB-tiszt szerint a brit szakértők és a rendőrség illetékesei azt is pontosan tudják, hogy melyik orosz állami atomlétesítmény adta a sugárzó anyagot.
Alekszandr Litvinyenko, az FSZB egykori alezredese - miután szembekerült a szolgálattal és a Kremllel - hét éve szökött Nagy-Britanniába, és brit állampolgárságot kapott. Tavaly november 23-án, csaknem háromheti haláltusa után halt meg a londoni University College egyetem klinikáján, miután a halálos adagot tízszeresen meghaladó mennyiségű polónium-210-es került a szervezetébe.
A gyilkosság miatt London néhány hete vádat emelt Litvinyenko egyik volt ügynöktársa, a jelenleg üzletemberként tevékenykedő Andrej Lugovoj ellen, akinek kiadatását hivatalosan kérte Moszkvától. Miután az orosz vezetés ezt hivatalosan megtagadta, David Miliband brit külügyminiszter - egyéb, a kétoldalú diplomáciai együttműködést szűkítő intézkedések mellett - hétfőn bejelentette négy orosz diplomata kiutasítását Londonból. A lépéssel a keddi brit sajtó egybehangzó értékelései szerint a hidegháború óta nem látott mélységbe süllyedtek a brit-orosz kapcsolatok.
Keddig nem vált hivatalosan ismertté a kiutasított orosz diplomaták kiléte, Gorgyijevszkij azonban a The Independentben azt írta, hogy „legalább az orosz nagykövetnek, és a hírszerzés helyi kirendeltség-vezetőjének is köztük kellene lenniük ... mindössze négy diplomata kiutasításának semmi értelme, az orosz hírszerzés londoni műveleti központját kellett volna lefejezni".
Oleg Gorgyijevszkij szerint az orosz nagykövetnek „tudnia kellett (a Litvinyenko-gyilkosság) tervéről, hiszen ő Putyin képviselője Nagy-Britanniában".
A volt KGB-tiszt - akit a brit uralkodó éppen az idén részesített magas kitüntetésben „az Egyesült Királyság biztonságáért kifejtett tevékenységéért" - azt is tudni véli, hogy a Litvinyenkót meggyilkoló, egykori KGB-ügynökökből álló csoport már a múlt év tavaszán megérkezett Londonba, és elkezdte a novemberben végrehajtott gyilkosság előkészületeit. A bűncselekményt október közepén egy főpróba előzte meg - teszi hozzá a szerző, részletek nélkül.
A csoport tagjai azonban elkövettek két hibát: azt hitték, hogy Litvinyenko a hetedik vagy a nyolcadik napon meghal - az áldozat azonban még 18 napig élt a mérgezés után, és mindennap beszélt a rendőrökkel -, másrészt nem tudták, hogy a polónium 210-es milyen könnyen kimutatható anyag - írta Gorgyijevszkij.
Az izotóp nyomait valóban kimutatta a brit rendőrség minden olyan helyszínen, ahol a gyilkosság végrehajtójának tekintett Lugovoj tavaly ősszel Londonban megfordult, sőt még a British Airways légitársaság azon repülőgépén is megtalálták nyomokban a rendkívül mérgező anyagot, amelyen a volt ügynök Moszkvából Londonba utazott.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.